Oliver, zrelý tridsiatnik bez záväzkov, necháva tajne cez letné prázdniny prácu univerzitného učiteľa a odchádza do Venezuely. Neberie ohľad na varovania Javiera, venezuelského študenta, ktorý ho na cestu kedysi nabádal. Skalopevne je rozhodnutý odcestovať.

Krátko po rozlúčke s rodičmi, najmä s vážne chorým otcom, si uvedomuje nezmyselnosť svojho rozhodnutia. Už je na ceste. Pohľadom a spomienkami sa lúči s rodným krajom, kde každý jeho kúsok niečo preň znamená.

Na letisku v Nemecku pomôže bezradnej starenke z Brna, ktorá cestuje za synmi, politickými emigrantmi, do Kanady.

Počas letu ponad Atlantik sa lietadlo dostane do silných turbulencií. Množstvo cestujúcich je zranených. Ako z toho vyviazol Oliver?

Po príchode do Caracasu sa ubytuje v luxusnom hoteli a navštívi prisťahovaleckú nadáciu Venfuturo, ktorej šéfom je Hans Yearman, český utečenec z čias druhej svetovej vojny. Tam mu ponúknu prácu na haciende Agroturismo, v centre krajiny. Kým ta odcestuje, býva v najpodradnejších mestských hoteloch. Ako žil medzi mestskou spodinou?

Po týždni práce na zanedbanej odľahlej usadlosti sa vracia späť do metropoly. V nadácii Venfuturo sa stretne s Hansom Yearmanom. Ten mu ponúkne prácu na jeho mliečnej farme v štáte Carabobo. Nakoľko musí čakať na zamestnávateľa, opäť sa ubytuje v tuctových caracaských ubytovniach. Spoznáva život chaotického a protikladného veľkomesta, jeho úskalia aj temné stránky ako sú bieda, vysoká nezamestnanosť, kriminalita, vraždy zo závisti, prostitúcia, priekupníctvo, vyrovnávanie si účtov, tichá občianska vojna…

Neskôr odcestuje do odľahlej dedinky na farmu „Zázrak“. Odchádzajúci a prácou sklamaný šéf, jednoruký Vicente, absolvent kalifornskej univerzity, ho v ťažkých výrobných podmienkach nepriamo nabáda na odcestovanie do Spojených štátov amerických.

Oliver býva na farme, pomáha organizovať prácu. Ťažko naň dolieha bieda robotníkov, ktorí tam hrdlačia za jeden dolár denne. Situáciu komplikuje i poľné letisko, ktoré je prekládkovou stanicou pašerákov drog. Pri jednej akcii narkotrafikantov sa stane terčom ich útoku.

Únikom preň je dedinské námestie a cesty po okolí. Cenné sa stáva priateľstvo s nočným strážnikom, starým černochom Leonelom. Spoločne sa prenášajú ponad biedu a osamelosť, snažia sa zbohatnúť hľadaním pokladu v pralese alebo kúpou lotérie. Podarí sa im to?

V dedine Oliver spoznáva Maruju, mladučkú predavačku lotérie. Neskôr zistí, že je to miestna pobehlica.

V čase samoty Oliver nachádza vo svojich poznámkach telefónne číslo Marcosa, Venezuelčana, neúspešne študujúceho na Slovensku. Ten neskôr, pod zámienkou spoločného podnikania, vymámil od neho päťtisíc dolárov, ktoré musel priniesť do krajiny. Vráti mu požičané peniaze?

Sklamanie z práce a biedy formuje u Olivera myšlienku odchodu na Floridu.

Po odchode šéfa Vicenteho a Oliverovom odmietnutí viesť farmu, prichádza na hospodárstvo nový vedúci – Argentínčan Ricardo. Oliver je pripriahnutý viac pracovať, so šéfom sa dostáva do sporu kvôli vyrubovaniu tropického lesa. Úniky mimo farmu sú zriedkavejšie. Aj napriek tomu v čase voľna cestuje navštíviť profesora Sáncheza, absolventa slovenskej univerzity. Cestou stretáva mladého obchodníka Andrésa, s ktorým neskôr „kuje“ plány na vycestovanie do Ameriky.

Víkendové dni Oliver pracuje v neďalekom meste ako pouličný predavač zmrzliny. Tu sa ešte podrobnejšie zoznamuje so životom venezuelského ľudu.

Uprostred pracovného nadšenia k Oliverovi doľahne správa o otcovej smrti. Výčitky svedomia ho utvrdzujú o nezmyselnosti cesty za oceán. Je presvedčený, že je to poriadne „z cesty“.

Neskôr sa zoznámi s krajanom Šaňom a Čechom Milom, ktorí, podobne ako on, pricestovali za poznaním, bohatstvom a šťastím. Pomáha im pri zorientovaní sa v ťažkých podmienkach. Začas majú v úmysle odcestovať do Čile. Dostanú sa tam?

Oliver sa pripravuje na „útek“ do Ameriky. Pracuje na farme, pripravuje si dokumenty pre víza, potajme zásobuje chudobného nočného strážnika časťou svojho prídelu potravín. Na námestí navštevuje španielskeho obchodníka, ktorý mu pomáha cennými administratívnymi radami.

Keď dozrel čas, Oliver vycestoval pre víza na americké veľvyslanectvo do Caracasu. Bol tam úspešný?

Po odchode z ambasády sa zoznámi s tajným caracaským policajtom. Pas sa mu dostane do rúk až po týždni.

Oliver strávil časť vytúženej dovolenky po stopách „Motýľa“ – hrdinu Charriérovho románu, väzňa, ktorý sa slobody dožil práve v dedine El Dorado blízko venezuelsko-brazílskej hranice.

Na potulkách nehostinnou krajinou sa dostane do hlbín zlatej bane v dedine El Callao a neskôr zapadne medzi Indiánov v povodí rieky Orinoco, ktoré sa mu takmer stalo osudným.

Po návrate do „civilizácie“ začne napĺňať svoj sen.

Riešené problematiky:

Cestovanie, život našincov vo Venezuele, bieda, hlad, drogy, sex, chamtivosť, strategické globálne ekologické problémy – ničenie tropických pralesov, ohrozenie biodiverzity, poškodzovanie ozónovej vrstvy…

Iné

Román sa prekladá do španielčiny a angličtiny. V deji diela sa nachádzajú české, slovenské a španielske príslovia, porekadlá a múdrosti.

Knihu si môžete zakúpiť na www.martinus.sk:

Mocipánov služobník